Závěrečná zpráva o realizaci projektu

[Obsah] [Zpět na stránku projektu] [PASNET]


predchozi  obsah dalsi

5. Ověření možností služeb technologie ATM pro koncové uživatele (ATM to desktop)

V roce 2000 postupovali řešitelé podle "Upřesnění dílčích cílů a postupu řešení v roce 2000" ve formuláři F8-2000. Oba nové přepínače CISCO LS1010 (s instalovanou FC PFQ - a tudíž podporou ABR s nenulovou MCR), zakoupené z prostředků projektu v roce 1999, byly dočasně umístěny v GFÚ AV ČR na Spořilově. Zde byly instalovány také celkem čtyři videokonferenční stanice AV ČR na bázi rychlých počítačů třídy PC, osazené síťovými kartami ATM Olicom RapidFire 6162 MM Fiber 155 Mb/s. Na všech čtyřech počítačích byl instalován jednak program Rapid-Config pro konfiguraci QoS na ATM kartách Olicom, jednak program Netperf/Netserver pro zjišťování maximální propustnosti spojů sítě, resp. pro maximální zatěžování těchto spojů. Tím vzniklo v GFÚ dočasné experimentální pracoviště, na němž bylo v 1. pololetí 2000 uskutečněno několik desítek experimentů.

Jejich cílem bylo zejména ověřit, zda ATM karty Olicom dobře spolupracují s ATM přepínači CISCO LS1010 v tom smyslu, že požadovaná QoS třídy je skutečně zajištěna. To se opravdu potvrdilo: mezi dvěma z uvedených počítačů byl požadován přenos dat ve třídě UBR přes oba přepínače LS1010 maximální rychlostí (danou kvalitou počítačů, a současně byla mezi zbývajícími dvěma počítači požadován přenos dat stejným směrem se zadanou QoS ve třídě CBR s rychlostí PCR = např. 60 Mb/s. Součtová rychlost přenosu na ATM spoji mezi přepínači LS1010 by tak přesáhla maximální fyzicky možnou rychlost 155,52 Mb/s. V této situaci se ATM síť, tvořená oběma přepínači LS1010, chovala skutečně tak, jak měla: Přenos dat ve třídě CBR nebyl nijak omezen, jeho rychlost se stále udržovala na zadané hodnotě PCR. Rychlost přenosu dat ve třídě UBR mezi druhými dvěma počítači však byla v potřebné míře omezena tak, aby maximální fyzicky možná rychlost nebyla překročena. Síť tak skutečně dodržela "kontrakt" uzavřený s oběma uživateli. Právě popsané správné dodržování požadované QoS v pokusné ATM síti bylo ověřeno a graficky i číselně zdokumentováno pro několik různých přenosových rychlostí PCR, postupně od 30 Mb/s po 10 Mb/s až po 70 Mb/s.

Obdobné experimenty pak byly učiněny i s třídou služeb ABR (Available Bit Rate), jejíž podpora byla výrobci síťových karet proklamována. V tomto případě tak byl při současném zatížení sdílené části ATM sítě neomezeným UBR spojením testováno chování vystaveného ABR okruhu s definovanými parametry (MCR a PCR). Již z průběžné zprávy loňského roku vyplývá, že ATM adaptéry Olicom podporují UNI 4.0 signalizaci, přičemž byla ověřena interoperabilita signalizačního protokolu s CISCO zařízeními (tj. je možné např. i při LANE vystavovat okruhy požadovaných tříd služeb a parametrů, a to i např. dle NSAP adres cílových stanic). Provedené testy ukázaly, že i CISCO implementace ATM služby třídy ABR je použitelná - nastavení příznaku zahlcení sítě v ATM buňkách a způsob zajištění řízení toku dat FECN (Forward Explicit Congestion Notification) nebo BECN (Backward Explicit Congestion Notification). Samozřejmě použití ABR třídy služeb je vhodné především pro UDP datový přenos, kdy s použitím standardní UBR třídy dochází v případě zahlcení sítě - vzhledem k absenci řízení toku dat (flow control) - k velkým ztrátám paketů.

Vzhledem k rozsáhlosti prováděných experimentů nejsou konkrétní měření součástí závěrečné zprávy, zájemce odkážeme na zřízený www server, kde budou výsledky uvedených experimentů v co nejkratší době k dispozici. Dále předpokládáme i krátký příspěvek s využitím naměřených výsledků na konferenci o vysokorychlostních sítích, která je pořádána sdružením PASNET v dubnu 2001 v Praze.


predchozi  obsah dalsi

 12.12. 2000 webmaster@pasnet.cz